خنک کننده‌ ها یا ضدیخ‌ ها در واقع هم از موتور خودرو در برابر یخ‌ زدگی و سرما حفاظت می کنند و هم مانع از خوردگی اجزای آن می شوند و همزمان با دفع حرارت تولید شده، تعادل حرارتی را در کل موتور برقرار می کنند.

با شروع فصل سرما دغدغه اصلی مالکان خودرو ، استفاده از ضدیخی مناسب برای جلوگیری از یخ زدگی و حافظت از موتور خودرویشان می باشد. در واقع استفاده از مایع ضدیخ/ضدجوش در فصول گرم نیز امری ضروری است که در بیشتر مواقع به این موضوع توجهی نمی شود.

توصیه می شود مایع خنک کننده موتور بصورت سالیانه یا هر 30 هزار کیلومتر تعویض شود. تا از یخ زدگی ، جوش آوردن و مهمتر از همه از خوردگی اجزای موتور جلوگیری به عمل آید.

گفتنی است سیستم خنک کاری پیشرانه باید حداقل سالی دو مرتبه مورد بازدید و بررسی قرار گیرد تا در صورت احتمال بروز نشتی ، مشکل مورد بازبینی و اصلاح قرار گیرد.

نکته مهم اینکه میزان ترکیب مایع ضدیخ/ ضدجوش با آب رادیاتور باید بر مبنای دمای منطقه تعیین شود و ترکیب بی اساس آن با آب شما را از کسب نتیجه مطلوب دور می نماید. البته قبل از آن بهتر است ابتدا از درستی سیستم رادیاتور اطمینان حاصل کرده تا از بروز نشتی جلوگیری به عمل آید.

ترکیب هرچه غلیظ تر مایع ضد یخ/جوش

ترکیب هرچه غلیظ تر مایع ضد یخ، باور اشتباهی است که در بسیاری از افراد وجود دارد ، گفتنی است ترکیب بیش از مقدار معینی از مایع ضد یخ/جوش با آب رادیاتور می تواند موجب افزایش نقطه انجماد و خروج از بازه مفید عملکرد این مایع گردد.

سپس حجم مشخصی از مایع ضد یخ/جوش را بر اساس راهنمای درج شده بر روی آن با آب مقطر (و نه آب جوش) یا آب مخصوص رادیاتور ترکیب کرده و داخل رادیاتور بریزید. گفتنی است مایع ضدیخ با توجه به دارا بودن خاصیت رسوب زدایی ،ممکن است بعد از مدت کوتاهی با حل کردن رسوب های موجود در پیشرانه و رادیاتور تغییر رنگ دهد و به رنگ قهوه ای درآید. که در این صورت توصیه می شود کل مایع ضدیخ کاملا تعویض شود.

چرا ضدیخ برای خودروها الزامی است

براین اساس خاصیت رسوب زدایی مایع ضد یخ/جوش ممکن است موجب بروز نشتی در برخی نواحی سیستم رادیاتور خودرو ، به فرض در محل اتصال لوله ها و شلنگ ها و یا از بین پره های رادیاتور گردد که بروز این پدیده کاملا طبیعی است.

در حقیقت بروز نشتی به معنای پوسیدگی یا خرابی اجزای سیستم رادیاتور می باشد که باید به سرعت مورد بررسی و تعمیر قرار گیرد. از این رو رنگ مایع ضد یخ/جوش را سبز فسفری تند انتخاب کرده اند تا درصورت بروز نشتی به سرعت جلب توجه نماید.

یکی از موارد مهمی که توصیه می شود حتما رعایت نمایید اینکه هرگز رادیاتور را تا آخر پر نکنید، بهتر است همواره به اندازه چند سانتی متر از سر رادیاتور فضای خالی برای انبساط آب قرار دهید که در غیر این صورت سیستم خنک کاری  ماشین باید فشار زیادی را متحمل شود.

  منبع : https://www.mashin3.com

[باربری شریعتی] [باربری شریعتی]  [اتوبار شریعتی]  [اوزون تراپی] [باربری شریعتی]

 

باربری شریعتی